علامه ملا احمد نراقی

از مرحوم ملا مهدی نراقی 5 فرزند پسر به جای مانده است كه دربین آنهاكه همگی در خدمت علم و اجتهاد بودند مرحوم ملا احمد از دیگران سر آمد بوده است ملا احمد در سال 1185 هـ ق مطابق با سال 1150 هجری شمسی در نراق دیده به جهان گشود .

او با تربیت پدر بزرگوار خود در سنین پائین به درجات علمی بالایی دست پیدا كرد، مهارت او به زبان عربی ، لاتین و عبری باعث شد همچون پدر خود از علمای طراز اول قرن 13 هـ ق به شمار آید به طوری كه می توان او را از نوادر زمان خویش دانست . در وصف آن همین بس كه استادخاتم الفقها مرحوم  شیخ مرتضی انصاری بوده است و ایشان  به جهت استفاده از درس ملا احمد 4 سال در كاشان اقامت نمود . مقام معظم رهبری در این خصوص فرمودند : ((شیخ در كاشان چهار سال توقف كرده است البته معروف است كه فاضل نراقی هم از شیخ استفاده  كرده اند . شكی نیست كه هر استادی از شاگرد با استعداد خود استفاده می كند اما استادی استاد به جای خود محفوظ است . شیخ هم آدمی نبود كه چهارسال در كاشان برای آب و هوا كاشان بماند جز آن جاذبه قوی و آن ملایی مرحوم فاضل نراقی ، كسی نمی توانست شیخ را در كاشان نگه دارد …))  وجه تمایز دیگر ملا احمد نراقی از علمای هم عصر خود   بعد سیاسی رفتار و مشی ایشان بود. با جرات و جسارتی خاصی در سیاست دخالت می نمود و آن را وظیفه شرعی خود می دانست مشهور است كه ملا احمد سه تن از حاكمان منصوب شاه قاجار را از كاشان به خاطر ظلمی كه به رعیت می كردند اخراج كرد . نقش او در تاریخ سیاسی ایران در جنگ دوم ایران و روس به وضوح روشن است ایشان  با صدور حكم جهاد و پوشیدن كفن در صف اول مبارزه با روسیه قرار گرفت و توانست  قسمتهایی  از ایران راکه بر اساس عهد نامه ننگین گلستان تسلیم روس شده بود بازپس بگیرد ولی در نهایت بر اثر خیانت درباریان  و فرماندهان سپاه عباس میرزا مجبور به ترك صحنه جنگ گردید . بعد از این واقعه ملا احمد نراقی در روش سیاسی خود كه حمایت ضمنی از حكومت وقت برای  حفظ مملكت از تجاوز بیگانگان ، توسعه آبادانی و پیشرفت بود تجدید نظر كرده و در كتاب عوائد الایام خود حكومت را از شون ولایت دانست و نظریه ولایت فقیه خود را تبیین نمود.

thumb_HamMihan-20156214312600985431423992976.3437

مقام معظم رهبری در جمع برگزار كنندگان كنگره ایشان در تیر ماه 81 در این  خصوص فرمودند ” و حالا بخصوص در این قضایای مربوط به نظام جمهوری اسلامی ، ایشان معروفترین فقیهی است که  درباره نظریه ولایت فقیه ، نظر قاطع ، صریح و روشنی بیان کرده است . ))   از مرحوم نراقی بیش از 35 جلد تالیف به جای مانده است كه معروفترین آنها به شرح ذیل می باشد . مستند الشیعه فی الحكام الشریعه ، خزائن ، عوائد الایام ،مجموعه شعر معنوی طاقدیس  ، سیف الامه و برهان المله، مشكلات العلوم ، معراج السعاده

13448

مرحوم نراقی در سال 1245 هـ ق  در سن 60 سالگی  بر اثر بیماری وبا در شهر نراق دیده از جهان فرو بست به نظر می رسد در این مقطع  در نراق بیش ازده هزار  نفر بر اثراین  بیماری مردند  و ملا احمد نیز بعد از شنیدن این خبر حالت بیماری را در خود احساس و بعد از چند ساعت دارفانی را وداع و به  به ملکوت اعلا پیوست جنازه ایشان به نجف اشرف منتقل ودر كنار قبر پدر در ایوان علما  بالای سر امیر مومنان(ع)  به خاك سپرده شد.

چند بیت شعر از کتاب طاقدیس  ایشان .

 بنده آن باشد که بند خویش نیست     جز رضای خواجه اش در پیش نیست

گر ببرد خواجه او را دست و پا              دست دیگر آورد کاین نیز هست

برو به پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *