علامه ملا محمد مهدی نراقی

ملا مهدی ابن اباذر نراقی  در سال1150 هجری قمری در نراق دیده به جهان گشود بعد از گذراندن مقدمات تحصیل در نراق با توجه به اینكه پدرش به سمت پاكاری (‌كارمند حكومت ) در نراق مشغول بود  برای تحصیل به اصفهان رفت و در محضر درس ملا اسماعیل خواجویی، شیخ محمد هرندی ، ملا مهدی هرندی ، وآقا  میرزا نصیر اصفهانی كسب علم  نمود در همان اوایل تحصیل ، پدرش در درگیری  در نراق كشته شد و به همین خاطر ملا مهدی در سالهای تحصیل خود از فقر زیاد، رنج می برد . در ادامه تكمیل  علوم زمان خود از اصفهان به عتبات عالیات مسافرت كرد و از محضر اساتیدی چون آقا محمد باقر بهبهانی و شیخ یوسف بحرانی بهره كافی برد، بعد از مراجعت از عتبات به نراق و كاشان آمده و به بركت وجود ایشان كاشان دارالعلم منطقه گردید . مرحوم مستوفی كه معاصر ایشان بوده است نراقی را اینگونه تعبیر نموده است :  فیلسوف بحق ، حكیم مطلق ، جامع معقول و منقول، المولی الاعظم والبحر الاعلم و …..

 از مرحوم نراقی اول بالغ بر 32 جلد تالیف به جای مانده است . مشكلات العلوم ، جامع السعادات ، طاهر قدسی و المعتمد فی الحكام الشریعه ، لوامع از معروفترین آثار این بزرگوار می باشد .مقام معظم رهبری در خصوص ایشان فرمودند : ( پدر ایشان هم از آن كسانی است كه قدرش مجهول تر از مرحوم فاضل نراقی است ، چون ایشان اصلا از لحاظ علمی و فقهی ، حتی به قدر مرحوم فاضل نراقی هم مطرح نیستند . مرحوم ملا مهدی نراقی مرد خیلی با عظمتی بود ، خیلی بزرگتر بوده است . آن كتاب مشكلات العلوم ،ایشان نشان می دهد ـ مشكلات العلوم مال پدر است ـ مشكلات العلوم نشان می دهد كه ایشان در ریاضی ، در نجوم، در همه این فنون متفرع و متفرق آن زمان ، وارد و استاد بوده است . )

731097

  این عالم بزرگ در سال 1209 هـ . ق در سن 60 سالگی در كاشان بدرود حیات گفته و در نجف اشرف به خاك سپرده شد. از ویژگی های ممتاز این عالم  بزرگ تسلط بر زبان لاتین و عبری بوده كه باعث شده  است به یك جامعیت كامل در علوم زمان خود برسد .

6623901b9e1bf7d82786adf2748d65fa_L

برو به پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *