محتشم نراقی (کاشانی)

بیش از 500  پانصد سال پیش خواجه میر احمد نراقی در نراق که آن مقطع قصبه ای از ایالت کاشان و بعضا قم محسوب می شد بدنیا آمد و با همسر و فرزندانش در این دیار خوش آب و هوا زندگی می کرد . خواجه میر احمد شیعه ای پاک سرشت و از تاجران متمکن نراق بود که بیشتر به شغل های شَعربافی و بزازی که آن مقطع کمتر افراد به آن توانمندی داشتند اشتغال داشت . در اصطلاح بافندگی، شَعر نوعی پارچه‌ است که با مو یا ابریشم و با ” دستگاه بافندگی چهاروردی” بافته می‌شود. بافتن شَعرِ پشمی در یزد و اصفهان و شَعر ابریشمی در کاشان رواج داشت .به دلیل اینکه شَعربافی در کاشان رواج بیشتری داشت و کسب و کار پُر رونقی بود میراحمد نراقی به شهر کاشان در 50 کیلومتری زادگاهش مهاجرت نمود ولی به نراق عُلقه وافر داشت و برای ملاقات قوم و خویش و همچنین تجارت دائما مسافرت می کرد.  یکی از فرزندان خواجه میر احمد نراقی جناب علی نراقی ملقب به کمال الدین و متخلص به محتشم بود که در سال 905 هجری قمری در نراق کاشان متولد و پس از تحصیل مقدمات علوم زمان خود ؛ پیشه پُر رونق پدر را دنبال نمود و به شَعربافی و بازرگانی پرداخت . وی با دختر مورد علاقه اش در کاشان ازدواج نمود و پس از 91 سال در ربیع الاول سال 996 هجری قمری در کاشان بدرود حیات گفت . مقبره علی نراقی (کمال الدین – محتشم) در خیابان محتشم و کوچه باغبان شهر کاشان قرار دارد.

816218486-113694

محتشم نراقی یکی از آن افتخارات منطقه کاشان و کشور ایران است که از 30 سالگی به شهرت رسید تا جایی که آوازه‌اش به هند هم رسید و شیخ‌ ابوالفیض بن مبارک کدکنی ضمن قطعه‌ای وی را می‌ستاید و به تعریف مرتبه‌ی شاعریش می‌پردازد :

حریرباف سخن که در کاشان                                  به طرز تازه طراز سخنوری دارد

علی نراقی (کمال الدین – محتشم) مرثیه سرای مشهور ایرانی در آغاز سده ده هجری در جوانی به دربار شاه تهماسب صفوی راه یافت و به مناسبت قصیده و غزل های زیبایش مورد لطف شاه قرار گرفت‌ و پس از مدتی در زمره شعرای مذهبی و علاقمندان به چهارده معصوم جای گرفت .کمال الدین یا محتشم نراقی که به حسان العجم مشهور است . حسان العجم مخصوص شعرایی بود که در مناقب اهل بیت علیهم السلام و یا مرثیه ها و مضامین مذهبی شعر می گفتند:

باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟                    باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است؟

باز ایـن چه رستـخیز عظـیم اسـت کز زمـین                      بـی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است؟

 محتشم نراقی فرزند خواجه میر احمد نراقی دارای هفت دیوان می باشد

1) صبائیه: اشعار مربوط به دوران کودکی شاعر

2) شبابیه:شعرهای دوران جوانی او

3) شیبیه: شعرهای دوره‌ی پیری و مرحله‌ی کمال وی

4) ماده تاریخ ها: که محتشم در ساختن آنها مهارت فراوانی داشته

5) معمیات

6) جلالیه: که مربوط می‌شود به دوران دوستیش با شاطر جلال

7) نقل عشاق: که به نظم و نثر موجود است

برو به پیوند یکتا.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *