مراسم نخل گردانی و عزاداری

نخل گردانی شهر نراق یکی از مراسم های سنتی این شهر است که هرساله در 4 روز عاشورا، 28 صفر، 21 رمضان و سالروز شهادت حضرت زهرا (س) انجام می گیرد. این شهر دارای دو نخل بزرگ و کوچک هست  که در روز مراسم  جوانان با حضور در كنار نخل هاي شهر با پوشش پارچه هاي مختلف لباس عزا را برتن نخل ها مي پوشانند و با ذكر يا علي يا زهرا ، نخل را از محل و جايگاه خود حركت داده و آن را در ميدان اصلي شهر مي آورند . نخل گردانی یکی از آیین های سنتی شهر نراق است که همه ساله و در مراسم های مختلف با وسعت زیادی در این شهر برگزار می شود.این مراسم از دیرباز برای مردم نراق از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. سال هاست  در شهر نراق در در ایام شهادت پنچ تن آل عبا  آیین سنتی نخل گردانی  برگزار می گردد.صبح روز عزاداری همه مردم کوچک و بزرگ با لباس های مشکی می آیند تا در عزاداری شرکت کنند. این مراسم همراه با سینه زنی و زنجیرزنی و حرکت هیات مذهبی شهر است.

614681_400

نخل به مثال تابوت عزا در بين مردم است شكل آن به مانند تابوتي تو خالي درست شده و داخل آن داراي فضاي توخالي است و داراي چندين پايه در اطراف و جلو مي باشد كه در نراق هر پايه از دوران قديم به نام طائفه اي بوده و نسل به نسل به فرزندان آنها رسيده است و به اين دليل هر پايه به نام خانواده يا خانداني در نراق نام گرفته است. نخل داراي يك راهنما  يا مسئول مي باشد در روي آن قرار گرفته و در بالاي آن به ذكر مصيبت و نوحه خواني مي پردازد. هنگامي كه مراسم عزاداري شروع مي شود ، بعد از آخرين هيئت مردم و كساني كه نخل را همراهي مي كنند پشت سر هيئت عزادار نخل را بر روي دوش مي گيرند و آن را پس از گذراندن مسيري تا جلوي درب مسجد جامع مي برند و بعد از يك برنامه يك ساعته عزاداري و سخنراني مجدداً آن را به محل اوليه آن رجعت مي دهند.

1467107493_photo_2016-06-28_11-36-57

 یکی ازجاذبه های مذهبی شهر نراق نخل عزاداری آن است كه در روزعاشورا در ميان كوچه های نراق بر شانه مردم برده مي شود . نخل نراق، گاهواره يا تابوتی چوبين است كه در طول سال در حسينيه نگهداری مي شود و نمادی از تابوت امام حسین (ع) می باشد.  در ماه محرم هر سال مهاجرانی كه سال هاست ديگر درنراق زندگي نمی كنند و هر کدام ساكن شهرهای اصفهان، كاشان، يزد، تهران و … هستند به نراق می آيند و در مراسم شركت می كنند. در روزعاشورا، نخل را با پارچه های زربافت و شال های ابريشمی رنگارنگ كه بر تنش گره می زنند، می پوشانند. نخل ساعاتی مانده به ظهر در كوچه های نراق حركت داده شده و در روبروی مسجد جامع توقفی داشته و سپس به جای خود بازگردانده می شود. نخل بر دو پايه چوبی طولی و پنج پايه عرضی قرار دارد و وظيفه به دوش گرفتن هر پايه نخل بر عهده افرادی از خانواده هايی است كه اين كار در خاندان آنها موروثی است.مقام سر نشين نخل، يعنی كسی كه بر بالای نخل مي نشيند تا آن را هدايت كند، نيز ارثی است. نخل سنگين است و حدود يك تن وزن دارد. شب هنگام عزادارانی که در مراسم ظهر عاشورا و نخل گردانی شرکت داشته اند در محله ها چراغ به دست به سينه زنی و نوحه خوانی می روند كه آن را پرسه گويند.

1467107484_photo_2016-06-28_14-24-31naragh71

برو به پیوند یکتا.

یک دیدگاه

  1. Pingback: آداب و رسوم – خانه نخجیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *